no1

                ( قسمت دوم ..... )

بدنبال سرعت زياد  بمدت يكماه از رانندگی محروم شدم و از اين فرصت استفاده كردم ودر اوائل تير ماه سال ۸۴ برای يك مسافرت ۸ روزه با تور عازم آنتاليا ، شهری در سواحل جنوبی تر كیــه شديم . هتلی شيك وتميز با استخری قشنگ در فاصله ای ۱۰۰ متری از ساحل دريا . در مدت اقامت در اين هتل گروهی ايرانی نيز با توری ايرانی در همين هتل اقامت داشتند ، شبها در كنار استخر و بار تابستانی به همت مدير گروه ايرانی برنامه رقص وشادی با موزيك ايرانی ترتيب داده ميشد وشبهایی به ياد ماندنی بودند .
يك برنامه يك روزه سياحتی نيز در برنامه سفر ما از طرف تور به همراه راهنمای آلمانی زبان تدارك ديده شده بود وبه يكی از آثار باستانی اطراف شهر آنتاليا رفتيم . اين محل سالن روباز اجرای نمايش وگردهمايی ، و در دوران حكومت رومی ها بر آناتولی ساخته شده بود .
ساختمانی تمام سنگی بطور نيم دايره به شعاع تقريبآ ۱۲۰ متر وارتفاع ۵۰ ـ ۶۰ متر . تقريبآ مانند ميدان نبرد گلادياتورها در روم قديم . در حال حاضر نيز از اين سالن در بعضی شبهای تابستان برای اجرای موسقی ونمايش همراه با رقص نور استفاده ميشود . مكانی بود بسيار زيبا ، جذاب وديدنی .
آنتاليا شهری رو به توسعه واز شهرهای مدرن تركیـه محسوب ميشود كه بازارهای متعددی برای خريد توريستها وجود دارد والبته بسيار گران .
اين شهر دونوع ساحل دارد يكی تخت وصاف با آبی خيلی تميزوزلال بطول تقريبی ۴ كيلو متر كه اكثر مردم در اين ساحل خود را بدريا ميزنند ولی اين ساحل شنی است وراه رفتن وقدم زدن درساحل بدون دمپایی تقریبآ غیر ممكن است . ساحل دوم یكدست سنگی و صخره ای به ارتفاع تقریبی ۸ متر و بیشتر دیدنیست . در بالای این ساحل صخره ای ، پاركها ورستورانهای متعددی وجود دارند. این ساحل سنگی از سمت جنوب به همان ساحل تخت وصاف واز سمت شمال به بافت قدیمی شهر با كوچه های تنگ وباریك وپیچ در پیچ وهمچنین سربالایی وسر پایینیهای زیادی و نهایتآ به دریا ختم میشود  . در اين قسمت از ساحل تعداد زيادی قايق ولنج گردشگران را به قلب دريا برده تا سفری چند ساعته را با كشتی تجربه كنند واز دور منظره شهر وآبشارهای طبيعی را ببينند .
در این سفر بود كه در محل با مراجعه به نقشه و پی بردن به نزدیكی قونیه به آنتالیا برنامه ای یكروزه وسفر به قونیه را تدارك دیدیم .                                              

                                               *  *  *
                                                                                                              
                                                                                                                           بعد از پیاده شدن در ترمینال زیبای قونیه وحركت به سمت بیرون صدای مولانا مولانای رانندگان مینی بوسها جلب توجه كرد ، سوار شده وبعد از حدود ۲۰ دقیقه در میدانی بزرگ وسرسبز كه نشان از باغی بزرگ میداد پیاده شدیم . گنبدها ومناره های بزرگ وكوچك خود گویای مكان مورد نظر بود كه در جنوب شرقی میدان قرار داشت . جمعیت زیادی در اطراف پراكنده بودند .من هم از دور در حال بررسی موقعیت وانتخاب زاویه مناسب برای عكسبرداری وفیلمبرداری بودم . بدرب ورودی اصلی نزدیك شدیم واز باجه فروش ، بلیط تهیه وداخل شدیم . حیاط بزرگ با حوضی در وسط ودرختانی سایه گستر در اطراف ساختمان اصلی جلب توجه میكرد .
گروه های توریستی از سراسر دنیا به همراه راهنمای خود برای بازدید از این مكان در چند نقطه اجتماع كرده بودند وبه توضیحات راهنمای خود گوش میكردند . وارد اولین ساختمان در سمت چپ درب ورودی شدیم . راهرویی با ویترینهایی از هدایای مردمی به این مجتمع شامل لباسهای دراویش وصوفیان ، كشكول و تبرزین ، انواع پارچه وتابلوهای نقاشی وخطی وحتی یك تابلو از تصویر مولانا در قاب خاتم از طرف یكی از اساتید دانشگاه تهران ، مجسمه های در حال رقص سماء و.....در گوشه ای نیز دو اتاق باز سازی شده از اتاق نشیمن واتاق مطالعه مولانا با مجسمه های ایشان در حال خواندن كتاب در كنار منقل آتش با دكوراسیونی كاملآ ایرانی قرار داشت . بعد از بازدید از این محل وارد ساختمان اصلی شدیم .

( ادامه دارد ) 

/ 6 نظر / 16 بازدید
سمن

وااااای قونيه!زودتر ادامه اش رو بنويسين.من که خیلی مشتاقم.کاش ميشد عکسها رو هم بذارين.

mehdi & mahshid

سلام دوست من . وبلاگ ما ةپ شد . بيا پيشمون /

س.ر.حسيني

سلام استاد...خيرمقدم عرض مي نمايم...ادامه مطلب زيباي قونيه را خواندم...شما بقدري ديده هاي خود را زيبا و زنده توصيف مي كنيد كه بنده گاهي خودم را در آن مكانها تصور مي كنم ...منتظر باقي مطالب هستيم ...موفق باشيد

nahid

داستان سما را دنبال ميکنم جا لبه منتظره بقيه داستان هستم. ا گر غکس هم ذاريذ نشان ذهيذ. مرسی

vahab

اذم از نوشته های شما سير نميشه. متشکرم

سمن

سلام.شما اگر عکسها رو يه جا آپلود کنين ميتونين در پست نوشته شده، به آدرس عکسها لينک بدين. اگر خواستيد عکسها رو برای من ايميل کنين تا من آپلود کنم و آدرس عکسها رو بدم خدمتتون تا اونها رو در وبلاگ قرار بدين.