no1

كه آرش جان خود در تير خواهد كرد ...

   ميان ايران و توران سالها جنگ و ستيز بود. در نبردی كه ميان افراسياب تورانی و منوچهر شاه ايران در گرفت، سپاه ايران در مازندران به تنگنا افتاد. سرانجام دو سوی نبرد به آشتی در آمدند و برای آن كه مرز دو كشور روشن شود و ستيز از ميان برخيزد، پذيرفتند كه از مازندران تيری به جنب خاور پرتاب گردد، هر جا تير فرود آمد، همان جا مرز دو كشور باشد و هيچ يك از دو كشور از آن فراتر نروند.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

تا در اين گفتگو بودند، فرشته زمين « اسفندارمذ » پديدار شد و فرمان داد تا تير و كمان آورند. آرش در ميان ايرانيان بزرگ ترين كماندار بود و به نيروی بی مانندش تير را دورتر از همه پرتاب می كرد. فرشته زمين به آرش گفت تا كمان بردارد و تيری به جانب خاور پرتاب كند. آرش دانست كه پهناي كشور ايران به نيروی بازو و پرش تير او بسته است و بايد توش و توان خود را در اين راه بگذارد.

او خود را آماده كرد. برهنه شد و بدن خود را به شاه و سپاهيان نمود و گفت : « ببينيد من تندرستم و كژی در وجودم نيست. ولی می دانم كه چون تير از كمان رها كنم همه نيرويم با تير از بدن بيرون خواهد شد. »

آن گاه آرش تير و كمان خود را برداشت و بر بلندای كوه دماوند برآمد و به نيروی خداداد تير را رها كرد و خود بی جان بر زمين افتاد.

هرمز- خدای بزرگ - به فرشته باد فرمان داد تا تير را نگهبان باشد و از آسيب نگاه دارد. تير از بامداد تا نيم روز در آسمان می رفت و از كوه و دشت می گذشت تا در كنار رود جيحون بر تنه درخت گردويی كه بزرگ تر از آن در گيتی نبود، نشست. آن جا را مرز ايران و توران جاي دادند و هر سال به ياد آن روز جشن گرفتند. جشن «تيرگان» در ميان ايرانيان از اين زمان پديد آمده است.

/ 29 نظر / 21 بازدید
نمایش نظرات قبلی
س.ر.حسينی

سلام ... طاعات و عبادات مقبول حضرت دوست انشاا...و عيد سعيد فطر بر شما وخانواده محترمتان مبارک باد. پيروز باشيد.

نيلو

سلام سلام ... درود درود ... يه خبر ... خوشحال می شم که در شادیم با من سهیم بشین.

نيلو

من می گم يه روز مدرسه تعطيل بشه ميشه به همه کازی زسيد. اينم از اين ... با دوتا فنجون مطلب داغ با قند تو کلبه ی کوچواوم منتظرتونم.

نيلو

الآن پاوارتی مرحوم در خدمت شماست ... به حالت اوپرا : منننننن آآآآآآآپييييدممممم . وای خواهش می کنم تشويق نکنيد. ممنون... زيادی درس خوندم... مگه نه ؟

نيلو

سلام و دورد. با دو تا مطلب منتظر گرمای فنکويل وجودتون هستم. بر می گردم... رو مطلبت اگا قابل باشم حرف دارم. شاد باشيد... هميشه...

همدانلي

اخه بيشعور افسانه پرست مگه امروزه تير ‍ژ-۳ چقدر برد داره كه ۱۰۰۰سال پيش اين كمان آرش شما چقدر داشته باشه؟!!!! بگو شاعران چرند گوي پاس!كم اورده بودن ....شعر ميگفتند.اگه يه خارجي اينو بشنوه به حماقت شما ميخنده ها

نيلو

سلام و درود ... من بر گشتندی ... یاد ایام بر من گذری ... شاد و سبز باشید ....

نيلو

سلام و درود ... ممنون از اطلاعاتت ... واقعا ممنون... راستي ... منم يه متني گذاشتم ... خواستي خوشحال مي شم كلبه ي درويشانم پذيرات باشه ... شاد و سبز باشي...

نيلو

سلام ... ملومه چسبيدي به درسااااا ... خوبه ... من اما آپ كردم ... مي آي ديگه؟

حسینی

سلام ساقیا آمدن عید مبارک بادت آن مواعید که کردی نرود از یادت نوروز ٨٨ مبارک باد.